Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z chemią ;c Wodorotlenki.
#1
Witam, na początku chcę przeprosić, że zakładam nowy temat a nie piszę w temacie o zadaniach domowych, ale to jest bardzo pilne, bo jutro mam sprawdzian a wg nie ogarniam -.- Chodzi o jedno zadanie, a jego treść brzmi "Napisz równania reakcji podanych tlenków z wodą. Które z nich są tlenkami zasadowymi ?"
CO, P4O10, BaO, CO2, Na2O, N2O5, K2O, MgO (oczywiście wszystkie te cyfry są tymi małymi cyframi, co oznacza liczbę atomów tego pierwiastka). Wszystko z tego działu o wodorotlenkach umiem, oprócz tego... Wiem, że trzeba zrobić np CO + H2O -> ... (i własnie tu nie wiem jak to połączyć -.-) Nie mam pojęcia. Proszę o pomoc. Jutro mam z tego sprawdzian ;c Polecą plusy ;c
Ps. II klasa gimnazjum.
Reply
#2
P4O10 + 6 H20 -> 4 H3PO4
BaO + H2O -> Ba(OH)2
CO2 + H20 -> H2CO3
Na2O + H2O -> 2 Na(OH)
N2O5 + H2O -> 2 HNO3
K2O + H2O -> 2 KOH
MgO + H20 -> Mg(OH)2

Tlenkami zasadowymi są: BaO, Na2O, K2O i MgO, bo w reakcji z wodą tworzą zasadę.

Atdół
Racja, mój błąd. CO się spala tworząc CO2.
Reply
#3
CO jest tlenkiem obojętnym, więc nie reaguje z wodą.

Jeśli znasz podział na metale i niemetale, to w uproszczeniu można przyjąć, że wszystkie "obowiązujące w gimnazjum" tlenki metali to tlenki zasadowe, a wszystkie tlenki niemetali to tlenki kwasowe.

Wyjątkami są CO, NO, N2O, SiO - tlenki obojętne, ale chyba tylko CO jest w gimnazjum oficjalnym tlenkiem obojętnym.
Reply
#4
No dobra ale skąd np wiesz że N2O5 + H20 -> 2HNO3 ? Na pamięć mam te wzory wykuć ? Bo nie ogarniam wg tego...
Arsenicum:
A jak rozróżnić tlenki metali od niemetali bo teraz to już zgłupiałem na maksa Angry
Reply
#5
Musisz znać kwasy i ich bezwodniki, czyli tlenki, które w reakcji z wodą ten kwas stworzą.(joł)
Znam kwas HNO3 i wiem, że jego bezwodnikiem jest N2O5, więc wiem też, że N2O5 w reakcji z H2O da tenże właśnie kwas.

Ad.2
Z układu okresowego. Nie pamiętam czy w gimie można było używać układów na wszelkich sprawdzianach. Jeśli możesz to na układzie masz co jest metalem a co nie.
Reply
#6
nie, to wiesz z wartościowości.. Co do kwasów azotowych jest magiczny tlenek którzy tworzy 2.
i jest nim NO2
Reply
#7
No właśnie chodzi o to że nie możemy używać układu okresowego Angry
Reply
#8
Gadasz głupoty, możesz, każdy może, wszędzie się używa układu, nawet studia, nie nauczysz się nigdy układu na pamięć...
Reply
#9
Ty gadasz głupoty.

Układu okresowego w gimnazjum używać nie można. W trzeciej już tak, ale nie w I i II.

Kaziool:

Podział na metale i niemetale trzeba po prostu znać. Nikt się za Ciebie tego nie nauczy.
Reply
#10
Ja używałem w I i II. Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)