Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Znaczenie "van" .
#1
Chciałbym wiedzieć co oznacza to "van"? Gdy wpisuje w Google wychodzi, że autobus ale mi chodzi o "van" w nazwiskach van np. Abraham Van Helsing. Za pomoc oczywiście jutro plus. ;<
Reply
#2
Nie jestem pewny, ale to chyba jakaś część składowa. Ojciec powiedział.
Reply
#3
To po prostu zwykła partykuła, nie mogę znaleźć nigdzie genezy tego wyrazu.
Reply
#4
No tak ale niektóre te nazwiska mają to "van", a inne nie. Czemu?
Reply
#5
To jest taki dodatek tak samo jak "von" też występuje w nazwiskach

W krajach dawnego cesarstwa niemieckiego występowała przed nazwiskiem szlacheckim partykuła von lub zu, we Francji – de, na Węgrzech końcówka -y (-i). Partykuły te mają podobne znaczenie, jak wspomniany polski łącznik "z", i pierwotnie znaczyły przynależność do rodowej siedziby.


Atdown tak.lecz nie do końca
Reply
#6
A można to zastosować do polaków? Np. Kamil Van Kowalski? Czyli podsumowując to "van" jest tak jakby od dzielnikiem nazwiska.
Reply
#7
No to równie dobrze można zapytać, czemu niektóre polskie nazwiska nie mają "ski" na końcu. W sumie to pamiętam, że mogło to coś znaczyć, ale jednak bliżej temu do zwyczajnej partykuły.
A jeśli mieszkali w Holandii, to tak. Ale do rodowitych - nie.
Reply
#8
Raczej nie
podany wyżej przeze mnie przykład może też oznaczać też coś takiego :
Lucjan von Warsaw czyli Lucjan z Warszawy



Van lub Von mogło też oznaczać z jakiego rodu pochodzi dana osoba np: Robin van Persie można to zinterpretować tak: Robin z rodu Persie Dodgy
Reply
#9
Hmm. Dobra już rozumiem. Bo chciałem rozwinąć mój nick Alucard Van Hellsing ale to "van" mnie właśnie nurtowało. W najbliższym czasie rozdam plusy tym, którzy najbardziej pomogli.
Reply
#10
Na pewno coś związane ze szlachtą i arystokracją
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)