Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamarznąć-Dlaczego tak się czyta.
#1
Witam. Mam pytanie ,które mnie męczy od paru dni i odpowiedzi na nie nie mogła mi udzielić moja pani od Polskiego. Mianowicie mamy wyraz Zamarznąć , jak wszyscy wiemy "Rz" z reguły czyta się jako "ż" , a akurat w tym wyrazie czyta się to jako dwie osobne litery, może mi ktoś to sensownie wytłumaczyć?
Reply
#2
Bo pochodzi od słowa "marznąć", a teraz wytłumacz to samo w słowie marznąć
Reply
#3
Chodzi mi ogólnie o rodzinę wyrazów z cząstką marznąć itp.
Reply
#4
Tarzan - w tym wyrazie jest tak samo Big Grin


A dlaczego tak jest to nie wiem Huh
AtDÓŁ
Byłem o 2 sekundy szybszy Sleepy
Reply
#5
no, rzeczywiście dużo pomogłeś.
Mastran Angelo:
Tak samo jak Tarzan :C
jakbyśmy nie mogli czytać Tażan.
Reply
#6
Ale Tarzan to nazwa własna ;x
Reply
#7
Znam kilka osób, które czyta zamażnąć. Ale to bardziej w gwarze góralskiej niż w poprawnej polszczyźnie.
Reply
#8
W sumie nie wyjaśnia to wiele, ale
Quote:
3. Połączenia ch, cz, dz, dź, dż, rz, sz oznaczają z reguły jeden dźwięk, tj. są dwuznakami. Np. kochać, czuwać, sadza, dżokej, chodź, marzyć, kosz. Należy jednak pamiętać, że:
w kilku wyrazach rz oznacza dwa dźwięki, [r+z], np. marznąć, zmarzlina, obmierzły, mirza, superzespół, erzjański, Murzasichle (w tej nazwie miejscowości si należy czytać „normalnie”, tj. jako [ś+i], natomiast rz nie oznacza tu dwuznaku rz, lecz 2 dźwięki, [r+z]); ortografia bywa tu myląca, por. przemarzać [r+z] – przekomarzać [ż];
sekwencja rz może oznaczać dwa dźwięki [r+ź] (przed i), np. mierzić;
sekwencja rzi może oznaczać dwa dźwięki [r+ź] (przed samogłoską), np. mirzie;
czasami dz, dż oznaczają dwa dżwięki ([d+z], [d+ż]), np. podzelować, odznaka, nadżerka; słowniki nie notują wyrazów z dź oznaczającym [d+ź], ale sekwencja taka mogłaby wystąpić np. w nazwie geograficznej Przedźródle;

Źródło: http://grzegorj.w.interia.pl/gram/osobl1.html
Reply
#9
Zamrozić się i tyle.
Reply
#10
Tarzan powinniśmy tak pisać
Tar-zan
jeszcze
Durza
dur-za (eragon)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)