Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hegemon
#1
Heart 
Prosił bym was o wszystkie znaczenia (jeśli i ch jest więcej) słowa "Hegemon". Odpowiedzi nagrodzę plusem.
Reply
#2
Jest to raczej jedyne i prawidłowe znaczenie.

Hegemon - czynnik (osoba, klasa, państwo) mający hegemonię.

Hegemonia – termin pochodzi z języka greckiego, w starożytnej Grecji oznaczał przywództwo jednego państwa nad innymi, które poddają się jego kierownictwu. Hegemonia była związana z rywalizacją dwóch najsilniejszych państw-miast: Aten (Związek Morski) i Sparty (Związek Peloponeski) oraz okresowo Teb (Związek Beocki). Współcześnie termin hegemonia oznacza również: zwierzchnictwo, przewodnictwo, przywództwo danego państwa nad innymi które je dobrowolnie uznają; lub przeważający wpływ, supremację, dominację jednego państwa nad innymi, prymat w polityce międzynarodowej uzyskane przy pomocy groźby lub użycia siły.

Mam nadzieję że pomogłem.
Reply
#3
A podaż pochodzenie tego słowa? Bo to akurat znam.
Reply
#4
Pochodzenie napisałem, wynosi się z czasów starożytnej Grecji podczas rządów państwa nad innym państwem całkowicie się podporządkowującego.
Reply
#5
A sorry, to spoko.

A czy słowo Hegemon ma coś wspólnego z organizacją wojsk Aleksandra? Pytanie na plusa Smile Tylko uzasadnić i poprzeć dowodami Smile
Reply
#6
Nie do końca, może częściowo gdyż Aleksander swoimi działaniami pomógł ojcu Filipowi II uzyskać hegemonię w Grecji.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)