Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co po gim ? Wojsko, Medycyna, Sport, Hotel ?
#31
Do Kazachstanu. Polecam.
Reply
#32
Dobra, idąc po tych zarobkach, wiadomo, najlepiej być tym, kto zarabia najwięcej, co trzeba ukończyć najsampierw by wspinać się w górę aż po generałów.

Jakbyś mi ułożył najlepiej i szkoły, czyli gdzie teraz po gimnazjum, a mieszkam ok 20km od Wrocławia na wschód. Czyli gdzie iść teraz, a gdzie potem i tak dalej i tak dalej. Jakbyś był na moim miejscu ze swoją wiedzą, wynagrodzę !

Dwa, co to ta grupa uposażeniowa ?
Reply
#33
To skrót. Obok masz stopień wosjkowy.

Po ukończeniu każdej z niżej podanych 4 szkół, dostajesz podporucznika (korpus oficerów młodszych):
WSOWL - Wrocław, matematyka i angielski głównie, kierunki związane z zarządzaniem
WAT - Warszawa, matematyka i fizyka głównie, do tego angielski i polski, studia inżynierskie
WSOWP - Dęblin, matematyka fizyka, dobre zdrowie
AMM - na niej się nie znam, bo to marynarka

Do tego jest jakiś tam wydział, chyba w łodzi, gdzie szkoli się lekarzy wojskowych, nie jest to oficjalna uczelnia wojskowa, ale też dają podporucznika. Ale na tym się nie znam.

Na wszystkie te szkoły wymagane jest dobre zdrowie (największy nacisk na WSOWP), sprawność fizyczna (naj. na WSOWL, najmniej na WAT, ale tam też się wymaga, a wymagania się wyrównają i tak podczas służby), do tego ładnie zdana matura z wymaganych przedmiotów (zobacz na stronach internetowych).

Najlepiej jakbyś poszedł do szkół, w których kładzie się nacisk na właśnie te przedmioty, a o sprawność fizyczną już sobie sam zadbasz. Smile

Studia wojskowe wyglądają mniej-więcej tak, jak zwykłe studia danego kierunku na wyższej uczelni + większy rygor, większa dyscyplina i oczywiście "wojsko" w czasie wolnym. Tongue

NP: na Wat, głównie polecałbym jakieś liecum, najlepiej matfiz.

Najbliższe miasto, jak sam pisałeś, to Wrocław. Może byś sobie pooglądał tamtejsze szkoły.

Masz jeszcze rok. Smile Powodzenia.

Jak na coś nie odpowiedziałem wystarczająco, coś byś tam chciał dopytać, to wal śmiało.

_
Reply
#34
Dobra, powiedzmy że do Wrocławia, już mamy punkt odniesienia.

Wymagana jest sprawność fizyczna, okej. Trenuję piłkę ręczną, chodzę na siłownie biegam, daję z siebie 100%, zanim pójdę na te studia, dam z siebie 200%, by być sprawnym jeszcze bardziej.
Z Angielskiego orzeł nie jestem, tak więc będę musiał na jakieś dodatkowe lekcję się zapisać do tego czasu.
Coś wymyślimy też z matematyką, na dziś dzień jest 5,4, popracuję by było na 6, a i najważniejsze, bym sam ją rozumiał, oceny to druga sprawa.

Czyli gdzie po gimnazjum teraz, liceum, ale jakie ? Angry
Czy może technikum, bo mam zawód od razu, więc w razie co to mogę gdzie indziej, ale czy jak np. skończę technik mechanik mogę iść do wojska, bo mam dobre oceny z ang i matmy i maturę dobrze napisałem ?
Liczy się to gdzie byłem w szkole, czy jak napisałem maturę ?



Dobra, zdałem jestem podporucznikiem, gdzie szukać pracy, czy co robić wtedy by osiągnąć wyższe rangi ?
Jakąś specjalizację się robi, tak jak lekarze ? Jestem lekarzem i robię specjalizację np. dentysta, patomorfolog.
Gdzie coś takiego i jak to wygląda.
Reply
#35
By się dostać liczy się tylko wynik z matury i testów sprawnościowych.

Na WAT testy są na zaliczenie, a to czy się dostaniesz zależy tylko od wyniku testów maturalnych.

Na WSOWL liczy się i to, i to. Za testy jest chyba 100 punktów, tyle samo za matury, więc sprawnością możesz sobie podciągnąć.

Utrzymać się na studiach to już inna sprawa.

Dostajesz tytuł magistra / inżyniera, do tego jesteś ppor. Przydział masz od razu do jednostki wojskowej, co prawda możesz ją potem zmienić, ale na początku wybór mają tylko Ci, którzy są prymusami. Awans na wyższy stopień jest możliwy tylko, gdy zwolni się miejsce w jednostce, i Ciebie na nie przydzielą.

NP: jesteś ppor, na emeryturę odszedł por. I teraz masz szansę na awans. Awansować nie można chyba częściej niż na 18miesięcy, im wyższy stopień, tym czas większy. Problemów z awansem do kapitana raczej byś nie miał, potem zaczynają się oficerowie starsi (kapitan, podpułkownik, pułkownik) oraz generałowie. By zostać starszym to już inna bajka. By być generałem.. trzeba zostać mianowanym przez prezydenta (?) oraz spełnić pewne kryteria. Ale do tego to już na prawdę trzeba być jednostką wybitną / posiadać mocne plecy.


To czy pójdziesz do liecum czy technikum nie ma znaczenia. Ważne jak matury napiszesz. Możesz zaryzykować i pójść gdzieś, gdzie np. będziesz miał mniej matm w tygodniu, ale za to masz zawód.

Specjalizacje będziesz podczas studiów otrzymywał / wybierał.

Trochę nie po kolei.
Reply
#36
Zaciekawiło mnie to...

Jak wyglądają mniej więcej te studia ?

Poszedłbym teraz do liceum, szybciej wyszedł i już poszedł do wojska, ale nie zarobię nic na praktykach, a leniem nie jestem i nie chcę, by mi rodzice dawali na szkołę Confused
W technikum są praktyki, czasem w 1,2 klasie, a czasem też w 3,4 nie ?
Tu chociaż mam zawód wyuczony, ale jeśli idę do wojska, nie potrzebny mi zawód, więc rok marnowania tylko po to, by zarobić na praktykach i mieć zawód, który i tak się nie przyda.

Wracając do studiów, wypłacają mi pensję jak skończę te studia (ile trwają ?), czy w czasie trwania studiów, coś da się zarobić, jakieś stypendium, albo czy będzie czas by pracować w jakimś fast foodzie, lub gdzie indziej by dorabiać ? Czy jest tam chodź trochę luzu i czasu na to ? Dodgy
Reply
#37
W trakcie studiów wojskowych masz darmowe wyżywienie, zakwaterowanie i trochu Ci płacą. Na początku to koło 500zł na miesiac, z każdym rokiem wiecej. To jest zaleta. Nie musisz się o przetrwanie martwić

Wada jest taka, że jeśli sam zrezygnujesz / zostaniesz wyrzucony - musisz płacić to co zarobiłeś + karę.

Stypendium da się chyba uzyskać, o pracy poza wojskiem w tym czasie możesz zapomnieć. Primo, nie będziesz mieć czasu. Po zajęciach jest wojo, a nawet jakbyś miał czas, to bycie żołnierzem uniemożliwia dodatkową pracę (można uzyskać zgodę, jeśli masz kiepską sytuację życiową).

Po wyjściu ze studiów powinieneś zarabiać koło 3500zł brutto. Plus mundurówka, do tego jak się dobrze sprawujesz, to dostajesz jedną, dodatkową pensję rocznie, tzw. trzynastkę. Wypłacają na koniec I kwartału. Do tego, jeśli wynajmujesz mieszkanie, to możesz dostawać w trakcie służby dodatek mieszkaniowy (550zł na miesiąc?).


Studia jak studia. Rano Cię budzą, masz zaprawę, potem wykłady, potem różnie, może to być wosjko. W przeciwieństwie do normalnych studiów masz 1 miesiąc wakacji, nie 3.
_
Reply
#38
Heart 
No to nie ma problemu, praca po tym jest, wyżywienie wszystko jest, płacą też.
Czy czas wolny jest też ? Big Grin

Czego mniej więcej się uczymy na tych studiach (we Wro) ?
Ile trwają ?
Co z tym technikum/liceum ?
Jakbym poszedł na gastro tech i nadrabiał dodatkowymi mat/ang ? Dodgy
Mógłbym potem na kucharza iść w wojsku, w razie kontuzji, która by mnie wykluczyła z udziału w piechocie, a i właśnie...

... Jeśli podczas służby coś mi się stanie, nie będę mógł jej pełnić, co wtedy ?
Jakie są obowiązki podporucznika ? Co robię jeśli mnie przydzielą ?
Do którego roku się pracuję ?
Reply
#39
Kucharz to normalna piechota. Tongue
Wolnego czasu masz mało w tygodniu, na weekend możesz starać się o przepustkę.

Quote:Czego mniej więcej się uczymy na tych studiach (we Wro) ?
Ile trwają ?

Zarządzania. Trwają 5 lat, Wat dużo mniej.

Quote:Jakbym poszedł na gastro tech i nadrabiał dodatkowymi mat/ang ?


Myślę, że dałbyś radę.

Quote:... Jeśli podczas służby coś mi się stanie, nie będę mógł jej pełnić, co wtedy ?


Tak bardzo się ludzi nie pozbywają. Jeśli stanie Ci się coś, co wyklucza z jakiejkolwiek służby, to zostaniesz zwolniony, dostaniesz rentę lub emeryturę (zależy ile przepracowałeś). Do tego odprawa.

Quote:Jakie są obowiązki podporucznika ? Co robię jeśli mnie przydzielą ?


To zależy, jaką specjalizację dostaniesz / gdzie Cię przydzielą.

Quote:Do którego roku się pracuję ?


W sensie?
Reply
#40
(2013-09-14, 15:16:03)Arorias Wrote: Kucharz to normalna piechota. Tongue
Wolnego czasu masz mało w tygodniu, na weekend możesz starać się o przepustkę.

Quote:Czego mniej więcej się uczymy na tych studiach (we Wro) ?
Ile trwają ?

Zarządzania. Trwają 5 lat, Wat dużo mniej.

Quote:Jakbym poszedł na gastro tech i nadrabiał dodatkowymi mat/ang ?


Myślę, że dałbyś radę.

Quote:... Jeśli podczas służby coś mi się stanie, nie będę mógł jej pełnić, co wtedy ?


Tak bardzo się ludzi nie pozbywają. Jeśli stanie Ci się coś, co wyklucza z jakiejkolwiek służby, to zostaniesz zwolniony, dostaniesz rentę lub emeryturę (zależy ile przepracowałeś). Do tego odprawa.

Quote:Jakie są obowiązki podporucznika ? Co robię jeśli mnie przydzielą ?


To zależy, jaką specjalizację dostaniesz / gdzie Cię przydzielą.

Quote:Do którego roku się pracuję ?


W sensie?


Do którego roku, w sensie, że emerytura Dodgy


Czy z zawodem z technikum gastronomicznym, mam większe szansę na zostanie kucharzem ? I wtedy podpułkownik kucharz ? Big Grin Kapitan kucharz ? Big Grin

Czym się taki podpułkownik w przydzielonej jednostce zajmuję po studiach ?



O co chodzi z tą specjalizacją, jak się ją robi, jak zadecydować o niej ? Co można wybrać (kim zostać) i jak to potem działa ?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)